Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się lubianym pupilem. Ze względu nieduże wymiary jest świetną alternatywą dla tych z nas, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem i niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać objętość większą, szczególnie jeśli zamierzamy trzymać tam kilka zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż może to grozić zaklinowaniem się świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wysypują się z klatki. Alternatywą może być granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak jest nieco twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym prosto utrzymać porządek w klatce, natomiast ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie waszej świnki morskiej należy ulokować w środku potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpieczna, jako,że będzie mieć kryjówkę, w której może skryć się aby odpocząć albo uspokoić się, kiedy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Ptaki-i-gryzonie_Swinka-morska_Akcesoria_Klatki-30463.html klatka dla świnki morskiej